Jožko Jožka

1. Mohli by ste sa nám predstaviť?
Volám sa Jozef Varga, žijem na východnom Slovensku v malom mestečku Hanušovce n/T., ktoré obklopuje hora Oblík kde v súčasnosti žijem a pracujem.

2. Aké sú vaše záľuby?
Medzi moje záľuby patrí záhradkárčenie (vyštudoval som tento odbor) ale najväčšou mojou záľubou je folklór, ľudové piesne, tradície a divadlo. V súčasnosti pôsobím na profesionálnej úrovni ako profesionálny ľudový zabávač Jožko Jožka, ktorý prináša humor do väčších aj malých miest po celom Slovensku. Keďže mojím snom bolo študovať na VŠMU ale neporadilo sa mi to, nezanevrel som na umenie a kultúru dnes vediem folklórny súbor Vargovčan kde chodia mladí ľudia od škôlky až po pracujúcich. Snažím sa im vštepovať lásku k folklóru a tradíciám, ktoré nám zanechali naši predkovia.

3. Ako vzniklo meno Jožko Jožka?
Tu by som sa vrátil na začiatky keď som ešte nevedel že vôbec Jožko Jožka vznikne. Na „umeleckú“ dráhu som nastúpil až po základnej vojenskej službe, keď som sa vrátil domov do rodného mestečka Hanušovce n/T. Keďže som navštevoval ochotnícke divadlo a v jednom predstavení bola zámena postáv kde žena hrala cigána a muž cigánku. Tu sa začala robiť humoristická postava Jožka Jožku o ktorej vedela iba kultúrna pracovníčka Ľubica Tomková. A tak jedno krásne ráno mi táto kolegyňa zavolala že jedna speváčka balkánskych piesní Jadranka Handlovská hľadala ľudových rozprávačov ktorí by spestrili program pomedzi jej piesne humorným slovom. Nebol som nadšený touto myšlienkou, lebo som neveril žeby som to zvládol a žeby som svojím humorom mohol zaujať. Spomínaná kolegyňa ma prehovorila faktom že ak nepôjdem na konkurz na ktorý ma prihlásila tak budem musieť poplatok za nedodržanie zmluvy. Pre pokoj kolegyne som na tento konkurz šiel. Bolo nás tam 17 ľudových rozprávačov a po skončení konkurzu si ma vybrala Jadranka aby som účinkoval v jej programe po Slovensku. Najprv som sa volal Marikľaňa (podľa rómskeho jedla) ale keďže Jadranka si ho nedokázala zapamätať tak mi vymyslela keďže som Jožko arobím cigánku tak bude Jožko Jožka. Od prvého vystúpenia sa volám ľudový rozprávač Jožko Jožka.

4. Mali ste vystúpenie s nejakými známymi?
Ako ľudový rozprávač pôsobím už 14ty rok a počas môjho pôsobenia som stretol ľudí ktorí sú pre mňa osobnosťami. Už to že som začal spolupracovať s Jadrankou, ktorá bola známa ako rosnička a medzi ľuďmi obľúbená som účinkoval aj s Karlom Gottom, Michalom Dávidom, Luciou Bílou, Markou Mačoškovou, s hudobnou skupinou Drišľak, Senzi Senzus, Desmod, Marián Čekovský, Zuzana Hássová, Kandráčovci, Kollárovci, s hercami s Partičky, repete speváci a účinkoval som aj v TV programoch. Pre mňa je aj jednoduchý človek osobnosťou.

5. Spomínali ste FS Vargovčan, ako dlho funguje?
Folklórny súbor Vargovčan prešiel rôznymi zmenami a v súčasnosti oslávi 10te výročie vzniku, založenia. Združuje mladých ľudí aj so soc. slabších rodín. Máme vytvorené aj školy tanca, z dôvodu toho, aby mladí ľudia s okolitých dedín nemuseli cestovať na tréningy k nám do Hanušoviec n/T tak my chodíme k ním.

6. Je ťažké byť vedúcim súboru, čo sa od vás očakáva?
Na túto otázku sa veľmi ťažko odpovedá, lebo v dnešnej dobe je venovať sa mladým ľuďom si vyžaduje dávku trpezlivosti a pochopenia. O to ťažšie je zabezpečiť súbor finančnými prostriedkami aby sme mohli zaplatiť réžiu, krojovú základňu, hudbu, pedagóga tanca. Vyžaduje si to veľké úsilie pri písaní projektov a oslovovanie sponzorov aby podporili našu činnosť.

7. Kde najďalej ste mali možnosť vystúpiť?
Počas nášho krátkeho pôsobenia sme mali možnosť vystúpiť doma ale aj v zahraničí. Najďalej sme boli v Portugalsku, potom to boli krajiny ako: Bulharsko, Rumunsko, Macedónsko, Turecko, Poľsko, Česko a aj tento rok sa pripravujeme na festival do Poľska.

8. Úloha v súbore a postava ľudového rozprávača?
Z môjho pohľadu to tak nevnímam mladí ľudia sa tomu tešia že majú za vedúceho ľudového rozprávača. Nevýhodou je že ako ľudový rozprávač mám už svoje vystúpenia ktorých sa musím zúčastniť a tak mi neostáva
nič iné len upraviť tréningy tak aby to vyhovovalo mladým ľuďom a aby to neblokovalo moju prácu. Výhodou je že poznám veľa starostov a primátorov a popri mojich vystúpeniach sa zviditeľňuje aj FS Vargovčan.

9. Nesplnený sen?
Mojím nesplneným snom bol neúspech na VŠMU v Bratislave profesia tanečník choreograf.

10. Nezabudnuteľný zážitok?
Každé vystúpenie či už postavy Jožka Jožky alebo tanečníka vo folklórnom súbore má svoje čaro. Nezabudnuteľným zážitkom je ocenenie mojej práce (tanečníka a choreografa vo FSV) ale aj postavy ľudového rozprávača Jožka Jožky.

11. Výhra v lotérii?
Ak by som vyhral v lotérii, zobral by som svojich folkloristov na dovolenku na Maledivy 😀 a svojim folkloristom čo by chceli študovať na vysokých školách zaplatil by som im študijné. A ak by sa mi niečo zvýšilo, kúpil by som si Horalku.